Urazy ścięgna Achillesa wymagają rehabilitacji

Dzięki niemu wspinamy się na palce, skaczemy, chodzimy i biegamy. Ścięgno Achillesa tworzą dwa mięśnie: brzuchaty i płaszczkowaty łydki. A swój przyczep końcowy ma w okolicach guza piętowego. Jest najmocniejszym i najsilniejszym ścięgnem człowieka.

Najczęstszym powodem kontuzji jest rozpoczęcie intensywnych ćwiczeń fizycznych bez odpowiedniego przygotowania. Rozgrzewka i stretching są nierozłącznym elementem treningów, o czym najczęściej osoby po 30 roku życia zapominają. W wyniku przeciążeń (tendinopatii) dochodzi do mikrourazów, które doprowadzają do nadwyrężenia lub częściowego zerwania Ścięgna Achillesa. Na tym etapie wystarczy unieruchomienie nogi na kilka tygodni, co wiąże się z rehabilitacją trwającą aż sześć tygodni. W przypadku całkowitego zerwania koniecznością jest zabieg operacyjny.

Women receiving sports massage

Objawy, na które należy zwracać uwagę to: siniak, obrzmienie i zaczerwienienie skóry. Urazowi ścięgna piętowego towarzyszy ból. Początkowo przy poruszaniu stopą a następnie zmienia się on w stałą i ostrą dolegliwość.  

W pierwszych dniach po urazie wskazane jest schładzanie okolicy ścięgna. Dla przyspieszenia leczenia konieczna jest wizyta u fizjoterapeuty, który dobierze odpowiednie techniki manualne. Dla wspomagania terapii i stabilizacji ścięgna stosuje się również kinesiotaping.

 

mgr Magdalena Zygmańska / Fizjoclinic Centrum Rehabilitacji Medycznej i Terapii Manualnej 

error: Zawartość chroniona